Victron MultiPlus-II 48/5000/70-50-GX
The Multiplus-II 48/5000/70-50-GX from Victron Energy is a high-end device combination that combines the classic Multiplus components with an external current sensor and integrated anti-islanding function. This extends the PowerControl and PowerAssist functions to 100 A and broadens the potential range of applications to ESS applications. The inverter module delivers a full 5000 W under non-linear load, or 4000 W under continuous linear load. The 48 V battery charger is also very well proportioned with a charging capacity of 70 A and is complemented by a 50 A transfer switch, which allows ultra-fast switching between the AC connections. Compared to the other devices in the series, the GX variants feature an integrated GX display with numerous additional connection options.
incl. 0% VAT , Shipping costs for orders according to (DE) §12 para. 3 UStG